XALQARO NORDIK UNIVERSITETI VA “IDC” NODAVLAT TA’LIM MUASSASASI HAMKORLIGIDA O‘TKAZILADIGAN “TOShKENT XALQARO MATEMATIKA OLIMPIADASI”NING NIZOMI
1-bosqichi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlar kesimida) har yili yanvar oyining oxirgi shanba, yakshanba kunlari respublikadagi barcha 3-11 sinf o‘quvchilari qamrovida (jami 9 ta sinf) maxsus platforma orqali onlayn tashkil etiladi (bir o'quvchi bir nechta raqamdan ro'yxatdan o'tib, ishtirok etgan taqdirda eng yuqori ball to'plangan bitta akkaunt natijasi inobatga olinadi);
https://t.me/tasimo_login_bot
36. Olimpiadani tashkil etish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun Xalqaro Nordik universiteti, IDC markazi, xalqaro tashkilotlar va boshqa ko‘ngilli homiylar mablag‘larii hisobidan Maxsus jamg‘arma (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma deb yurtiladi) shakllantiriladi.
Shuningdek, olimpiadada ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tayotgan talabgorlar tomonidan bir martalik (mahalliy ishtirokchilar - bazaviy hisoblashning 12%i miqdorida; xorijiy ishtirokchilar - 100 AQSh dollarining so'mga nisbatan qiymatida) to‘lov amalga oshiriladi va ushbu mablag‘ Jamg‘arma hisob raqamiga yo‘naltiriladi va qaytarilmaydi.

The 1st stage (throughout the Republic of Karakalpakstan, the city of Tashkent, and the regions) is organized online through a special platform every year on the last Saturday and Sunday of January, covering all students in grades 3-11 of the republic (9 grades in total) (If a participant registers and takes part using multiple phone numbers, only the result of the single account with the highest score will be considered valid).;
https://t.me/tasimo_login_bot
36. In order to cover expenses related to the organization of the Olympiad, a Special Fund (hereinafter referred to as the “Fund”) shall be established from the financial resources of Nordic International University, the IDC Center, international organizations, and other voluntary sponsors.
In addition, applicants registering to participate in the Olympiad shall make a one-time payment (for local participants — in the amount of 12% of the base calculation unit; for foreign participants — in the amount equivalent to USD 100 in UZS). This payment shall be transferred to the Fund’s bank account and is non-refundable.
37. Expenses related to ensuring the participation of students in the third stage of the Olympiad, including daily allowances, accommodation, transportation, and visa expenses, as well as daily allowances, accommodation, and transportation expenses of the jury members and members of the Appeals Commission in connection with their official travel, shall be covered by the Fund.
38. Jury members and members of the Appeals Commission who participated in the Olympiad shall receive a one-time remuneration in accordance with the relevant agreement.